Jak dbać o dywan (pranie i pielęgnacja)?

✅ Pranie dywanów Katowice oraz czyszczenie wykładzin. Nasza firma to również możliwość wynajmu odkurzacza piorącego do samodzielnego prania oraz wynajmu myjek ciśnieniowych Karcher do czyszczenie kostki brukowej elewacji oraz wielu innych. W naszej firmie wynajmiesz myjkę spalinową 280 Bar!

Jak dbać o dywan (pranie i pielęgnacja)?

Aby jak najdłużej zachować dywan w doskonałym stanie należy przestrzegać kilka podstawowych zasad, które gwarantują jego długowieczność.

Zasady te to:

 1. Regularne pranie.
 2. Plamy usuwać błyskawicznie po tym jak się pojawią.
 3. Nie przemaczać w czasie czyszczenia na mokro.

Regularne odkurzanie runa dywanu przyśpiesza proces spilśnienia czyli procesu polegającego na wychodzeniu włókien. Dzięki temu dywan szybko przestanie się kurzyć. Okres pilśnienia zależy od intensywności użytkowania jak również od typu dywanu.

Zanim zaczniemy prać dywan:

 1. Każdy środek czyszczący należy najpierw sprawdzić w mało widocznej części dywanu w celu sprawdzenia czy nie niszczy włókien,
 2. Usuwanie plam powinno być natychmiastowe, dzięki temu nie dojdzie do trwałych przebarwień tkaniny,
 3. Stosowane środki chemiczne służące do usuwanie plam powinny być dostosowane do rodzaju tkaniny jak również do typu plamy,
 4. Stosowanie odplamiaczy na bazie wody powinno zostać zakończone procesem płukania, który pozwoli na pozbycie się pozostałości środka chemicznego,
 5. Plamy powstałe w skutek rozlania płynów powinny być usuwane przy pomocy ręczników papierowych lub chłonnych ściereczek z mikrofibry,
 6. Nigdy NIE WOLNO trzeć plam, takie działanie powiększa plamę oraz zniekształca runo.
 7. Plamy usuwamy od jej krawędzi do środka, takie działanie zapewni największą skuteczność.
 8. Przed praniem ZAWSZE DOKŁADNIE ODKURZAMY dywan.
 9. W trakcie pranie dywanu, wykładziny należy nie dopuścić do przemoczenia pranej powierzchni.
 10. Pranie dzięki metodzie szamponowania czyli równomiernym podawaniu środka piorącego wraz z jednoczesnym wcieraniem jej w całe runo w celu jeszcze lepszej penetracji całej długości włosia.
 11. Wilgotny dywan należy suszyć w pozycji poziomej i nie należy zbytnio podnosić temperatury (max 37 Stopni Celsjusza).

USUWANIE PLAM

Usuwanie plam z powierzchni dywanu należy wykonać niezwłocznie w momencie gdy się pojawiła. Dotyczy to nie tylko plam lecz również silnych zabrudzeń.Nie powinno się mocno trzeć plamy gdyż powoduje to jej powiększenie. W przypadku plam powstałych na skutek naniesienia błota powinno się poczekać z czyszczeniem aż do wyschnięcia.

JAK USUNĄĆ PLAMY RÓŻNYCH TYPÓW

 • PLAMY TŁUSTE – obfite posypanie talkiem, magnezją lub posypką dla dzieci doskonale pomaga w usuwaniu tłustych plam. Wystarczy posypać i zostawić na 24 h do całkowitego wyschnięcia. Po wyschnięciu wystarczy zamieść lub odkurzyć odkurzaczem NAS SUCHO.
 • GUMA DO ŻUCIA – wykorzystanie niewielkiej ilości lodu pomoże w zamrożeniu gumy. Zamrożoną gumę będzie można bardzo łatwo usunąć. Dzięki takiemu postępowaniu nie będzie konieczności wyrywania włosów z dywanu.
 • PLAMY Z BŁOTA I PIACHU można usunąć z pomocą octu oraz ściereczki. Wtarcie niewielkiej ilości octu ściereczką po dokładnym odkurzeniu wyschniętego błota gwarantuje wyczyszczenie dywanu.

JAK USUNĄĆ WGNIECENIA OD CIĘŻKICH MEBLI?

 1. Regularne przesuwanie mebli tak aby równomiernie pozostawiały ślady odcisków na wykładzinach lub meblach. Pokropienie niewielką ilością wody oraz zostawieniem do wyschnięcia na 24h a następnie wyszczotkowanie to również metoda, która pomaga w likwidacji trwałych zagnieceń. Miejsca wgnieceń można również  potraktować lnianą zmoczoną szmatką, która położona na miejscu wgniecenia. Następnie taką szmatkę delikatnie dotykamy gorącym żelazkiem (nie przygniatając).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń